Decydując się na przygarnięcie kota do swojego domu musisz zapewnić mu kuwetę, w której będzie załatwiał swoje potrzeby. Może się zdarzyć tak, że nie każde podłoże Twój kot będzie akceptował. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów żwirków, które możemy wykorzystać do kociej toalety. Różnią się między sobą stopniem pochłaniania moczu i zapachów, materiałem, z którego zostały wyprodukowane lub wydajnością. Kierując się zachowaniem kota (czy lubi np. kopać w kuwecie) i własnymi oczekiwaniami z pewnością wybierzesz trafnie. Sprawdź sam czym charakteryzują się poniższe rodzaje żwirków. 


Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy to jeden z najpopularniejszych podłoży używanych w kociej kuwecie. Powstaje ze skały zbudowanej z krzemianu glinu, magnezu i sodu. Pod wpływem kontaktu z cieczą zbija się w grudki. Nie wolno zużytego żwirku spuszczać w toalecie, ponieważ może zalepić odpływ. 

Żwirek silikonowy

Zdecydowanie zyskuje dużą popularność ze względu na swoje zalety, czyli dobre pochłanianie zapachów i moczu. Dodatkowo ograniczają rozwój bakterii i nie pylą. Żwirek silikonowy jest wykonany z silikatu. Należy unikać spuszczania żwirku w toalecie. Zużyty żwirek należy wyrzucić do odpadów zmieszanych. 

Żwirek drewniany

Występuje w formie trocin bądź granulek i jest całkowicie biodegradowalny. Ułatwia utrzymanie czystości w kociej kuwecie, ponieważ dobrze radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów. Żwirek drewniany pod wpływem wilgoci zbija się w grudki, które można usunąć w toalecie w niewielkich ilościach. Dodatkowo jest bardzo wydajny.