Chcąc zadbać o zdrowie swojego kota powinieneś zwrócić uwagę na jakość karmy, którą otrzymuje. Odpowiednio zbilansowany posiłek sprawi, że zwierzak będzie zdrowy i pełen energii. Zdrowa dieta dla kota jest bogata w białko i tłuszcze zwierzęce. Niestety często możemy zobaczyć na etykietach hasła sugerujące, że karma spełnia potrzeby żywieniowe kotów, a nie do końca jest to prawdą.  Koniecznie przy zakupie należy zwrócić uwagę na skład jaki podaje producent na opakowaniu. Przeczytaj skład szczególnie przeglądając karmy znajdujące się na półkach supermarketów. 


Po czym poznać, że karma jest niskiej jakości? 

Koty są mięsożercami, stąd w składzie karmy powinno być jak najwięcej mięsa. Karmy niskiej jakości niestety nie posiadają wystarczającej ilości tego składnika, a bardzo często producent nie podaje procentowej zwartości mięsa. Równie charakterystyczną cechą jest duża zawartość zbóż. W ten sposób producent próbuje ograniczyć koszty produkcji - niestety nie wpływa to dobrze na zdrowie zwierzaka. Unikaj również karm, w których dodawane są wszelkiego rodzaju konserwanty. 

Zboża w diecie kota - dlaczego unikać? 

Kot w naturalnych warunki żywi się przede wszystkim gryzoniami (myszami, szczurami i nornicami). Poluje również na małe ptaki i żaby, a ponadto żywią się znalezionymi jajkami. Ciężko doszukać się w jego diecie zamiłowania do zbóż (głównie zdobywa je wraz z zawartością żołądków upolowanych zwierząt). Kot, a dokładniej jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do  trawienia węglowodanów roślinnych. Kierując się zdrowiem kota należy przede wszystkim skupić się na dostarczaniu pupilowi diety zbliżonej do naturalnej. Z tego powodu należy unikać dużej zawartości zbóż w karmie. 

Dlaczego niskiej jakości karmy cieszą się dużą popularnością?

Często wynika to niestety z niekompletnych informacji na temat odpowiedniego żywienia kotów i reklam sugerujących odpowiednią zawartość składników odżywczych. Kolejnym powodem jest kierowanie się wyłącznie ceną produktu. Niestety ten czynnik może być zgubny, ponieważ ze względu na znikomą zawartość mięsa w karmie, kot nie zaspokoi apetytu zbyt szybko i będzie domagał się kolejnej porcji jedzenia o wiele szybciej niż powinno być to konieczne. Dodatkowo słabej jakości karma może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a to będzie skutkowało dodatkowymi kosztami związanymi z leczeniem zwierzaka. Dlatego nieznacznie wyższa cena jednostkowa produktu nie zawsze oznacza, że miesięczne koszty karmienia pupila wzrosną. Pamiętaj, że im wyższa zawartość mięsa i innych składników odżywczych tym szybciej kot będzie najedzony, a to sprawi, że rzadziej będziesz musiał napełniać kocią miskę. 

Karma dla kotów wysokiej jakości

Karma powinna spełniać poniższe punkty:

  • wysoka zawartość mięsa
  • bez konserwantów i sztucznych barwników
  • bez GMO 
  • bez zbóż

Przykładowi producenci, którzy spełniają te zasady: